Fangekoret var på besøg i Hørve Kirke
Det er ikke tit, at der er kø for at komme ind i Hørve Kirke … (fotografen nåede desværre ikke at tage billeder af køen!).
130-150 mennesker havde fundet vej til Hørve Kirke søndag eftermiddag 25/2 for at høre Fangekoret under ledelse af Louise Adrian give koncert. Det blev en oplevelse, som ingen vil glemme! Flere medlemmer af Fangekoret fortalte om deres egen historie og de sange, som de havde skrevet og fremførte. Der var mange gode tekster – og god fremførelser i kirken! Koret sprang endog ud i at synge det berømte Fangkor fra Verdis Opera “Nabucco”.
Det blev alt i alt en dejlig oplevelse, båret af “ægthed” og ærlighed. Vi siger tak til Fangekoret og Louise Adrian for en smuk koncert – og ønsker Fangekortet god vind fremover!