Nytårskoncert og reception

Vallekilde-Hørve Menighedsråd indbyder alle til nytårskoncert og efterfølgende reception lørdag den 19/1 2019 kl. 14.00 i Hørve Kirke med efterfølgende reception i kirkens tårnrum.

Jens Kirk kan fejre 10-årsjubilæum som sognepræst i Vallekilde-Hørve sogne

En festlig nytårskoncert med operasanger Børge Nielsen, Sarah Elgeti på blæseinstrument og kirkens organist Daniel Abildgaard på orgel og ved klaveret. Anledningen er dels det nye år – og at vores sognepræst Jens Kirk startede sit virke i Vallekilde-Hørve pastorat for netop 10 år siden, i januar 2019, og i maj måned samme år blev den nyrenoverede Vallekilde Præstegård rammerne for hele præstefamilien.

Vi vil gerne fejre det fælles liv og virke i kirker og sogn – og glæder os derfor over at indbyde jer til en musikalsk oplevelse med efterfølgende pindemadder / kage og “bobler”, hvor vi kan hilse på hinanden, ønske godt nytår og vores præst og familie tillykke med de første 10 år i sognene.